علل ناباروری

به عدم توانایی بارداری، ناباروری گفته می شود. به شرط آن که  رابطه جنسی بدون جلوگیری در طول یک سال اعمال شود و منجر به تشکیل جنین نشود.

علل-ناباروری

علائم ناباروری

 • داشتن سیکل قاعدگی دردناک
 • تغییرات هورمونی
 • رشد برخی از موهای زائد در مناطق خاص
 • سن بالای 35 سال در خانم ها
 • داشتن درد لگنی
 • چسبندگی لگن
 • آسیب در لوله های فالوپی
 • دارا بودن آندومتریوز
 • سقط های مکرر جنین
 • چاقی و افزایش وزن
 • داشتن عفونت در رحم
 • ضعیف یا تعداد کم بودن اسپرم
 • داشتن برخی از مشکلات جنسی در زوج
 • بیماری در پروستات یا بیضه ها

 علل ناباروری

یک خانم باید روز دقیق تخمک گذاری خودش را بداند و چنانچه اطلاع درستی نداشته باشد، باید به یک متخصص زنان و زایمان حاذق مراجعه نماید و از زمان آن آگاهی پیدا کند. چنانچه جراحی هایی در رحم اعمال کرده باشد، از جمله: خارج نمودن کیست یا فیبروم های رحمی و … حتما باید به متخصص زنان  اطلاع دهد. اگر مشکل از جانب خانم نباشد، متخصص زنان به معاینه و بررسی مایع منی آقایان و در صورت داشتن بیماری در آلت تناسلی مانند: بیماری واریکوسل یا زود انزالی و … را مورد بررسی و درمان قرار می دهد. باید گفت که مصرف برخی از داروها بارداری را به تاخیر می اندازد.

تشخیص ناباروری

تشخیص ناباروری با سونوگرافی از واژینال و شکم صورت می گیرد که متخصص زنان اقدام به مشاهده سلامت لوله های فالوپی می نماید تا مطمئن شود که اسپرم از طریق لوله های رحمی به تخمک می رسد و عمل لقاح صورت می گیرد. تشخیص ناباروری از راههای و روش های دیگری نیز وجود دارد از جمله: تصویر برداری و نمونه گیری و…

درمان ناباروری

امروزه با پیشرفت علم پزشکی و ابداع برخی از تجهیزات کمتر زوجی از عارضه ناباروری در رنج می باشند و اغلب با مراجعه به یک متخصص زنان این پروسه را درمان می نمایند. باید گفت که درمان ناباروری به صورت مختلف می باشد، که بهترین و مناسب ترین آن را متخصص زنان با مشورت متقاضی اعمال می نماید که هیچ گونه خطری برای بیمار به همراه ندارد و در صورت مراقبت های پس از آن نتایج مطلوب و ایده آلی کسب می شود. می توان از روش های ناباروری به روش ناباروری با  IUI ، روش ناباروری با IVF  ، اهدای تخمک و… اشاره نمود.

درمان ناباروری با IUI

ناباروری یعنی عدم باردار شدن بعد از یک سال را گویند در صورتی که زوجین پیشگیری ننمایند. در اصطلاح به این زوج نابارور اطلاق داده می شود. اخیرا روش های بسیارزیادی برای درمان ناباروری صورت گرفته است که می تواند میزان موفقیت در بارداری را ارتقا دهد. درمان ناباروری با روش IUI موفق یکی از راههای آن تلقی می شود.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ناباروری بهتر است به خانم دکتر معصومه بختیاری مراجعه بفرمایید. تلفن تماس 021-66125753

عملکرد ناباروری با روش IUI

روش باروری IUI  به روشی برای تزریق اسپرم تقویت شده به درون حفره های رحم می باشد و یکی از روش های کمک باروری نیز به حساب می آید. این روش، احتمال بارداری را ارتقا می بخشد، این فرآیند موجب افزایش احتمال تماس تخمک با اسپرم در محیط رحم شده و درصد وقوع بارداری را زیاد می نماید. IUI روش بسیار راحتی است که استفاده از این روش از رواج زیادی در درمان ناباروری برخوردار شده است و می تواند شانس بارداری را در خانم ها افزایش دهد . باید گفت که اولین روش پیشنهادی درمان ناباروری قبل از انجام درمان با روش IVF به منظور درمان به حساب می آید.

نحوه انجام عمل IUI

این روش به بیهوشی عمومی نیاز ندارد و متخصص زنان و زایمان با اعمال بی حسی موضعی اقدام به تزریق می نماید.

درمان-ناباروری-با-IUI

عموما مایع اسپرم با متد مخصوص شسته می شود و پس از آن اسپرم های شسته از طریق واژن به کمک لوله ی باریکی به نام catheter (کاتتر) به دهانه رحم وارد می کنند . طی درمان ناباروری با روش IUIبه منظور بالا بردن درصد موفقیت ، داروهای محرک کننده استفاده می شود تا با تحریک تخمدان، تعداد مورد نظر تخمک آزاد سازی شود. با مصرف این داروهای تحریک کننده تخمک های آزاد شده در چرخه قاعدگی به ۲ الی ۴ تخمک ارتقا پیدا می کند و احتمال باروری افزایش می یابد. به این ترتیب طبق تجویز متخصص زنان ، لازم است داروهای تحریک کننده تخمدان با درصد و دوز مشخصی، در زمان ذکر شده، استفاده شود . بعد ازارزیابی وضع تخمدان های زنان ، از راه مشاهدات سونوگرافی، بررسی فولیکول ها، اطمینان حاصل کردن از وضع طبیعی بدن و فیزیک دستگاه تناسلی ، داروهای کمک کننده به باروری را در رحم تزریق می کنند.

متخصص زنان خوب در تهرانبهترین متخصص زنان


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =