ویتامین های مورد نیاز کودکان

کودکان برای رشد و سلامت جسمی خود نیاز به ویتامین هایی نیاز دارند ،اما به راستی ویتامین های ضروری برای کودکان چه ویتامین هایی هستند ؟ هر کدام از این ویتامین ها در کدام دسته از مواد غذایی موجود هستند ؟ آیا مکمل ها جایگزین خوبی برای ویتامین های مورد نیاز هستند ؟ کمبود چه ویتامین هایی سبب تاخیر رشد در نوزادان می گردد ؟ تمام این سوالات وسوالاتی از این قبیل از دکتر فرجی بهترین متخصص اطفال در شمال تهران پرسیده می شود ،بهتر است برای پاسخ به این سوالات مقاله زیر ر ا مطالعه کنید .

ویتامین های مورد نیاز کودکان

ویتامین های مورد نیاز کودکان

ویتامین A

این ویتامین برای سلامتی پوست و قدرت بینایی و چشمها مفید است .ذرت ، شیر ،تخم مرغ ،هویج ،روغن نباتی ،روغن ماهی ،جگر سیاه ،سیب زمینی ،ترب ،موز ، زرد آلو دارای مقدار زیادی از ویتامین A هستند . دو عارضه عمده در صورت فقدان و یا کم بودن ویتامین A در بدن کودک مشاهده می شود ،یکی از این موارد، شب کوری و مورد دیگر آن ناراحتی های پوستی و ترکیدگی ،که خود می تواند مشکلات بسیاری را ایجاد کند .

ویتامین B

ویتامین خود دارای چندین نوع ویتامین است که از ریشه آن مشتق می شوند و در واقع یکی از ویتامین هایی محسوب می شود که خود چند نوع ویتامین را در خودش احتوا می کند . کمبود انواع ویتامین های B باعث ناراحتی ها و نقایصی در بدن می شود . به دلیل آنکه ویتامین B سریعا از بین میرود و از بدن دفع می شود ، هیچگاه افراطی در وجود این ویتامین در بدن احساس نمی شود . بر خلاف ویتامین A ، بدن هر اندازه از ویتامین B استفاده کند ،هیچ ناراحتی احساس نکرده و عارضه ای ندارد .

دکتر فرجی متخصص اطفال از تخصص و تجربه کافی بر خوردار هستند . شما می توانید برای تماس با دکتر فرجی بهترین متخصص اطفال با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید :
3 – 02 54 61 22 [021]

ویتامین C

این ویتامین در واقع حامی بافت های ارگانیکی کودک است . این ویتامین به دلیل سریع الدفع بودنش همیشه با کمبود همراه بوده و هیچگاه در بدن افزایش نیافته و یا اضافه نمی گردد . کودکانی که به غیر از شیر مادر از شیر های دیگری تغذیه می نمایند ،پس از شش ماه به کمبود شدید ویتامین C مبتلا می شوند . عدم احساس آرامش ،بی تایی ،بی قراری ،بی اشتهایی تاخیر در رشد همگی می تواند از نشانه های کمبود ویتامین C در کودکان باشد . علاوه بر این ویتامین های ذکر شده ویتامین های E ، K ،D نیز برای رشد کودک ضروری هستند . اگر والدین بعد از تولد نوزاد به رژیم غذایی او توجه داشته باشند ،هیچ گونه اختلالی در رشد کودک ایجاد نمی شود . دکتر فرجی متخصص اطفال در شمال تهران در مقالات دستور غذایی شماره 1 و دستور غذایی شماره 2 بهترین برنامه غدایی کودک را در سنین مختلف ارائه داده اند . شما می توانید با مطالعه این مقالات ،یک رژیم غذایی سالم و مفید برای کودک خود داشته باشید.

قرص آهن برای کودکان


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + دو =